Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Vozycek

Stran: [1] 2
1
Výsledky 2016 / Přebor JMK
« kdy: Květen 12, 2016, 22:11:08 pm »
Výsledková listina

2
PF 2015 / PF Sejkovi
« kdy: Prosinec 23, 2014, 08:21:10 am »
PF Sejkovi

3
Propozice 2014 / Český pohár F1G,H,J Kladno
« kdy: Září 22, 2014, 20:10:07 pm »
Propozice

4
PF 2013 / PF Kubíček
« kdy: Leden 21, 2013, 23:09:38 pm »
 :)

5
Propozice 2011 / Přebor Moravskoslezského kraje 2011
« kdy: Duben 28, 2011, 09:40:39 am »
Propozice na Krajský přebor mládeže Moravskoslezského kraje, přesunuto ze soboty 7.5.2011 na 8.5.2011.

6
PF2011 / PF Gablasovi
« kdy: Leden 13, 2011, 13:03:52 pm »
 :)

8
Propozice 2010 / ČP Všechov -28. srpna ZMĚNA TERMÍNU
« kdy: Červenec 31, 2010, 02:28:02 am »
 :)

9
F1A,B,C,D,E,G,H,J,K,P,Q / Foto ze stavby VOP
« kdy: Červen 06, 2010, 20:51:17 pm »
Stavba klasických dřevěných výškovek :) Z opravy nejstarších modelů, klasická konstrukce jeden smrkový nosník a zbytek z kvalitní lehké balsy  8)

10
Dílna / Háčky
« kdy: Únor 06, 2010, 16:00:07 pm »
Tady dávám odkaz na výkres háčku typu Makarov:

http://http://www.yetnet.ch/freiflug/Fotos/Hochstarthaken%20E-Modell.pdf - E-model pro elektronický časovač
http://http://www.yetnet.ch/freiflug/Fotos/Hochstarthaken.pdf - Klasický model

S chutí do toho  :D

11
Fórum / Problémy s registrací
« kdy: Listopad 23, 2008, 22:37:08 pm »
Pokud by měl někdo problémy s registraci, napište na e-mail Tomasgoldmann@seznam.cz .

12
Fotografie ze soutěží / Český pohár
« kdy: Květen 22, 2008, 20:55:01 pm »
Fotky ze soutěží ČP můžete najít na
 http://www.volnemotory.estranky.cz/fotoalbum

13
Stručně chci, upřesni svoje postoje, co se organizace krajů a MČR týče. Přehodnotil jsem svůj názor na pořádání MČR žáků a senioru dohromady, tato varianta by byla skutečně hodně nešťastná (i když sem tvrdil opak). Co se týče na postup na MČR z krajů: Podle mě by byla hodně zajímavá možnost, že by kromě z krajského přeboru (kde by např. byl omezen počet postupových míst z 8 na 5), mohli postoupit modeláři, kteří nalétají do toho kraje 3 výsledky na soutěžích a tři nejlepší z nich by postoupili na MČR, takže (5+3). Dle mého názoru by toto mohl být zajímavý systém, protože se žáci budou snažit bojovat o postup na MČR od začátku sezony. Jenom doufám, že nedojde k tomu, že se bude moc lítat na více krajských přeborech. Pokud by někdo chtěl úplně zrušit krajský přebor a dát postupové klíče jako jsou např. nyní u senioru, tak se dá očekávat pokles počtu mladých modelářů na MČR. Pokud by bylo ekonomický možné (viz. Příspěvek J. Vosáhlo) upravit věkové kategorie žáků na „mládež do 18 let“, bylo by to určitě přínosné.
Opět opakují, že mě mrzí, že se k této problematice vyjadřuje málo zkušených modelářů.
ZKUSTE PROSÍM VYUŽÍVAT FORUM WWW.VOLNYLET.PHORUM.CZ (nutná registrace)
Toto jsou moje názory a názory LMK Frýdlant n. O..
Tomáš Goldmann, LMK Frýdlant n. O.

14
Vážení přátelé!

   K „výzvě“ Lumíra Apeltauera jsem se dostal asi jako první, protože mi ji Lumír původně poslal ke zveřejnění ve Zpravodaji. Odmítl jsem ji tam zveřejnit s tím, že by se mohlo zdát, že je to oficiální názor celého předsednictva KLeM ČR a tak to určitě není.
   Přesto mne tento článek, nebo chcete-li výzva, donutil k zamyšlení. Odmítl jsem některé Lumírovy nápady se kterými nemohu souhlasit, ale naopak musím souhlasit s tím, že se skutečně pro věkovou skupinu 15 až 18 let nesnažíme vůbec nic dělat, přestože v některých kategoriích vybíráme juniorské reprezentanty.
   Nejsem přítelem projednávání podobného problému na takovémto fóru. Musím zdůraznit, že diskuze by měla být proto, abychom se nějakým způsobem postupně sjednotili na konkrétních bodech, které někdo nabídne k diskuzi. Ty konkrétní body ale ta Lumírova výzva neobsahovala a tak jsem tehdy jen narychlo vypíchl pár bodů o kterých jsme s kolegou Vašinou začali diskutovat. Protože se kolega Vašina na mé body odvolává, ale já je nepovažuji za hlavní pro téma této diskuze, posílám i sem svoji reakci k problému spíše proto, aby bylo vidět, kde podstatu problému vidím já.
Tento článek je návrh změny, kterou jsem připravil pro jednání předsednictva KLeM ČR. Nečekám, že bude vše přijato beze změn, ale jsou zde konkrétní body ke kterým se postupně budeme vyjadřovat.

   Podstata změny, kterou navrhuji spočívá v tom, že místo „žákovských“ soutěží by mohly být příště „soutěže pro mládež“.
   Rozdíl je pouze v tom, zvýšená pozornost i finanční podpora by se měla rozšířit ze současných 15ti  až na 18 let (a tedy přes dvě věkové kategorie). Problém k řešení (pořadatelsky a finančně) je pouze teoreticky dvojnásobný počet soutěžících na M ČR „mládeže“ proti současnému M ČR žáků.
Pokud by byla vůle se tímto nápadem zabývat, musela by se ale postupně vyjasnit řada podmínek:

1. Základním předpokladem je, že se v žádném případě nebude měnit současné věkové rozdělení. Jediný rozdíl by zde byl, že se soutěže nebudou vypisovat pro „žáky“, ale pro „mládež“. Také naprosto samozřejmě předpokládám, že budou ve výsledkové listině tyto dvě různé věkové skupiny odděleny a vyhodnoceny samostatně!!!
Pouze bych souhlasil se zrušením rozdělení na mladší a starší žáky - v praxi to téměř nevyužíváme (snad to má význam jenom u házedel) a jen to zbytečně přidává počty soutěžících na M ČR. Ale nevadilo by mi kdyby to zůstalo. Tohle pro mne není v tomto případě priorita.

2. Nápad rozšíření akcí „žáků“ na „mládež“ ale možná předpokládá nějaký přesun peněz z „dospělých“ do balíku „pro žáky“, proto by Mgr. Navrátil nejdříve musel říci zda se to může uskutečnit účetně a taky organizačně, protože nevím jak jsou nastaveny sledované akce pro MŠMT - jestli oni sledují jen „žáky“ do 15ti, nebo „mládež“ do 18ti.
Jestli to v těchto dvou základních bodech nejde, tak nemá cenu se tím dál zabývat.

3. Teprve když se dostaneme v uvažování až sem, tak se nechá ten nápad dál rozpracovat:
Jestliže změníme M ČR žáků na M ČR mládeže, tak přidáme k žákům možná stejný počet juniorů (jsou to dvě věkové kategorie). To by ale znamenalo, že tak veliký počet soutěžících pořadatel na jedné soutěži už nezvládne. V tom případě bych navrhoval vypisovat místo jedné soutěže soutěže dvě (teď mluvím o volných kategoriích, u ostatních tříd by to asi problém nebyl).
Příklad: Dnes máme M ČR žáků č. 46 Kožlany a kategorie H, A3, P30, F1H, F1A. Podle mne by se příště těch 5 kategorií roztrhlo na dvě části. Třeba H + P30 (pokud by zůstali i mladší žáci) a druhý pořadatel by zorganizoval kat. A3 + F1H + F1A. Volba kategorií by se nechala prokombinovat podle počtu soutěžících. To rozdělení kategorií by potom zůstalo při vyhlašování konkurzu na M ČR závazné a vždy by to byly dvě samostatné soutěže. Pokud by byl stejný pořadatel, mohl by také jednu část létat jeden den a druhou část druhý den, nebo by byli pořadatelé dva a volili by si termín sami.
   Stále ale ještě zůstává otázka zda je dosavadní výběr kategorií pro žáky vhodný a konečný i pro „mládež“ a zda tento výběr vyhovuje reprezentačním cílům juniorů. Tohle je otázka k další  a asi delší diskuzi. Jestliže se ale neřekne A (= ano rozšíření akcí na mládež), je zbytečné diskutovat na téma B (= výběr kategorií, nebo organizace soutěží).

4. A teď můj názor k postupovým klíčům: Pořadatel ochotný uspořádat takovou velkou soutěž s několika kategoriemi zvládne jenom určitý počet účastníků a měl by předem vědět s kolika soutěžícími musí počítat.
Jsou k tomu asi dvě cesty:
   a) Buď létat všechny věkové kategorie společně na „seniorských“ M ČR. Protože by to předpokládalo zvýšení počtu soutěžících, bez postupových klíčů by se to asi neobešlo. Nedá se to ale použít také proto, že žákům je nutné se při létání věnovat a hodně potencionálních „pomocníků i radilů“ bude na stejné akci soutěžit a na děti nebude mít čas. Doufám, že budete souhlasit se mnou, že tak tedy ne!!!
   b) Létat podobným systémem jako dosud, kdy se na jedné akci spojí víc kategorií modelů. Protože už by byly teoretické počty soutěžících pro celou akci příliš veliké, stanovit postupové klíče.
I pro stanovení postupových klíčů jsou dvě cesty:
   aa) Systém stanovení výkonnostního limitu pro postup je možná spravedlivější, ale pro praxi velmi problematický. Je iluzorní si myslet, že nastavením výšky limitu by se nechal regulovat počet soutěžících, kteří se tak kvalifikují na M ČR. Splnění limitu je velmi závislé na počasí zvlášť u mladých soutěžících. Stačí v době kvalifikačních soutěží lepší počasí a pořadatel M ČR počty nezvládne a při horším počasí mu naopak přijede jen pár soutěžících. To vše při stejných limitech.
   bb) Proto stále považuji za nejlepší a nejjednodušší dosavadní systém, kdy z KP postupuje stanovený počet soutěžících, protože pořadatel M ČR s vysokou pravděpodobností předem ví kolik soutěžících přijede a stejně tak by účastník KP měl po skončení KP okamžitě vědět zda se kvalifikoval na M ČR nebo ne.
Pravdou ovšem je, že v různých krajích, nebo oblastech je různá „kvalita“ kategorií a tak z některého kraje postupují s horším výkonem než z jiného kraje. Tohle je ale možná jediný argument proti tomuto systému, ale i to by se nechalo částečně upravit - různé počty soutěžících z různých krajů, nebo stanovený počet doplnit třeba systémem „divokých karet“ navíc podle dosaženého výkonu, nebo pro různé kraje stanovit v některých kategoriích různé počty postupujících  atd.

   V oblasti kvalifikačních klíčů jsem tedy já pro zachování dosavadního systému včetně krajských, nebo oblastních přeborů a z toho snad je dostatečně zřejmé, že nepřipadá v úvahu účast na více KP a už v žádném případě ne povinná!!! To, o čem mluvíme jsou postupové soutěže!
Jediné co se zde nechá stanovit pro účast na krajském, nebo oblastním přeboru je povinné létání na nějaké další „mládežnické“ soutěži, ale i to je asi zbytečné, protože si myslím, že počty soutěžících na KP se nechají zvládnout bez omezení.
   Za naprostou samozřejmost potom považuji zveřejnění souhrnného seznamu všech postupových krajských, nebo oblastních přeborů v lednovém Zpravodaji (Kalendář soutěží je v polovině prosince díky Ing. Bartovskému již definitivně hotov) a u každého přeboru počet soutěžících, kteří v každé kategorii budou postupovat (včetně jmen minulých mistrů ČR kteří by měli postoupit mimo kvalifikaci).
Bohužel tahle samozřejmost od Lumíra každoročně chybí.

               Jaroslav Vosáhlo člen předsednictva KLeM ČR   jvosahlo@atlas.cz

15
Se zájmem jsem si přečetl „podnět k zamyšlení“  i některé reakce a chtěl bych se také připojit do diskuse. Prezentuji zde svůj osobní názor, nikoli nějakou zájmovou skupinu. Přiznám se však, že některým názorům „z lidu“ ne zcela rozumím. Některé názory se mi zdají dobré, ale některé jsou trochu odtržené od reality.
    Modelařím již taky docela pěknou řádku let a stejnou řádku let máme v našem klubu LMK Kopidlno i žákovský kroužek. Nerozumím pojmu „odtrženost mladých modelářů od ostatního světa“, vždyť pokud mají žáci skutečně chuť létat a trochu ochotné vedoucí kroužku či rodiče, tak se naskýtá řada příležitostí zalétat si, srovnávat se a nabírat zkušenosti na řadě vhodných veřejných soutěží. Je to jen otázka chuti, času a finančních možností ať už kroužku, rodičů či grantových příspěvků. Jedno společné MČR tuto situaci vůbec neřeší. Pokud z žáků mají vyrůst opravdoví modeláři, kteří něco budou vědět a umět, musí létat a létat a mít vedle sebe někoho kdo dokáže poradit. Tady je to otázka motivace jak žáky na tyto soutěže dostat. Možná by bylo dobré se zamyslet nad nějakými věcnými odměnami za umístění v žebříčku či něco jiného.
    Druhý poněkud odchylný názor mám na pořádání MČR. Nemyslím si, že je Šťastný návrh na spojení žákovského a otevřeného MČR. Je tady jeden zásadní problém. Žáci okolo sebe, ať chceme či ne, přeci jen potřebují určité zázemí vedoucích kroužků či rodičů modelářů. Těmto bychom tímto krokem společného MČR znemožnili účast ve své kategorii a navíc, pokud bychom chtěli dodržet alespoň přibližně počty postupujících žáků a to snad chceme, tak se ze společného MČR může stát docela početná a náročná soutěž pro pořadatele. Navíc pokud je žák opravdu dobrý a samostatný, nic mu ani dnes nebrání zúčastnit se otevřeného MČR, srovnávat se a nasávat informace.
     Myslím, že dobrý nápad je změnit způsob postupu na MČR s možností létat na více krajských přeborech či dalších stanovených soutěžích. Preferoval bych však jako klíč k postupu nalétat stanovený limit (stanovit limit z výsledkovek MČR či žebříčku minulých let, aby počet postupujících byl přijatelný, by snad neměl být až tak velký problém). Rozhodně by však žáci předem měli vědět oč létají, nic než motivační prostředí nám je dnes bohužel u modelaření neudrží! Konkurenční prostředí ostatních méně náročných zájmů je opravdu velké. Nějaké dodatečné oznamování kdo postoupí nepovažuji za vhodné.
    Podporuji též změnu věkové kategorie junior do 13 let a junior 14 - 18 let. 13 let je docela skutečná hranice, kdy se žáček začíná stávat samostatnějším a zkušenějším. Nemysleme si však, že nám tato změna nějak výrazně pomůže udržet modeláře po 15ti letech u modelaření. Jejich „úmrtnost“ je dána odchodem ze ZŠ, změnou prostředí, kamarádů, dojíždění na internáty a nástupem dalších zájmů spojených s pubertou. Přesto je to dobrý pokus něco pro tuto věkovou skupinu udělat a pomoci jí překlenout problémový věk. Dnes je junior na soutěži většinou zařazen pro malý počet do seniorů a ztrácí tak opět motivaci nějakého souboje se sobě rovnými a následnou odměnou.
     Myslím, že k této problematice by se měli vyjádřit především dlouholetí a zkušení vedoucí modelářských  kroužků, kteří opravdu objektivně mohou posuzovat vývoj  v žákovské kategorii, mají ověřené zkušenosti, mohou navrhnout motivaci v dnešním konzumním přístupu. Nesmíme však zapomínat na to, že budoucnost modelaření je právě v těchto kroužcích a jejich vedoucích a myslím si, že pro tyto kroužky a vedoucí se toho z hlediska jejich podpory finanční či jiné moc nedělá. To je další námět k diskusi.

Milan Šafler, LMK Kopidlno

Stran: [1] 2